انسولین قلمی گلارژین ®Glaine

محلول تزریقی در قلم از پیش پر شده 3 میلی لیتری، فقط جهت تزریق زیر جلدی

دسته دارویی: ضد دیابت

انسولین گلارژین تزریقی ( با منشأ  DNAنوترکیب) یک آنالوگ انسولین انسانی نوترکیب است که با تکنولوژی DNA نوترکیب تولید شده است.

مشخصات انسولین

  • دسته دارویی: ضد دیابت
  • حجم: 100 واحد در هر میلی لیتر
  • نام تجاری: گلاین ®Glaine
انسولین گلارژین

در مورد انسولین گلارژین بیشتر بدانید

از محصولات انسولین گلارژین برای درمان دیابت نوع یک استفاده می شود (شرایطی که در آن بدن انسولین تولید نمی کند و به همین دلیل نمی تواند میزان قند موجود در خون را کنترل کند).

همچنین محصول انسولین گلارژین برای درمان افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که برای کنترل دیابت خود به انسولین نیاز دارند، استفاده می شود (شرایطی که بدن به طور معمول از انسولین استفاده نمی کند و به همین دلیل، نمی تواند میزان قند موجود در خون را کنترل کند).

در افراد مبتلا به دیابت نوع یک، باید از محصول انسولین گلارژین با نوع دیگری از انسولین (انسولین با مدت اثر کوتاه) استفاده کرد. در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، محصول انسولین گلارژین نیز ممکن است با نوع دیگری از انسولین یا با داروهای خوراکی دیابت مورد استفاده قرار گیرند.

انسولین گلارژین، انسولینی انسانی با طول اثر طولانی است. مکانیسم محصول انسولین گلارژین با جایگزینی انسولینی که به طور معمول توسط بدن تولید می شود و با کمک به انتقال قند از خون به بافت های بدن که برای انرژی استفاده می شود، می باشد. همچنین این محصول کبد را از تولید قند بیشتر باز می دارد.

پیش از استفاده از دارو بروشور را که دارای اطلاعات مهمی از جمله دستورالعمل استفاده ی ®Glaine  می باشد، را با دقت مطالعه کنید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر با پزشک، داروساز یا مراکز درمانی تماس بگیرید.

هر میلی لیتر از محلول شامل موارد زیر می باشد:

  • انسولین گلارژین(PSU)……..  100 واحد
  • متا کرزول(PSU)……………… 0/27 درصد به عنوان نگهدارنده
  • روی …………………………….. به مقدار لازم
  • آب قابل تزریق …………….. به مقدار لازم

مقدار و نحوه صحیح مصرف دارو:

دوز دارو طبق تجویز پزشک و با در نظر گرفتن نیاز های متابولیک بیماری، عادات غذایی و دیگر متغیر های سبک زندگی فرد تعیین می گردد.

مقدار مصرف معمول دارو به شرح زیر است:

انسولین گلارژین به صورت ترزیق زیر جلدی یک بار در روز و در یک زمان مشخص تجویز می گردد. این انسولین وریدی تزریق نمی شود. میزان قند خون مورد نظر برای هر بیمار، دوز و تعیین زمان مصرف انسولین گلارژین باید برای هر فرد توسط پزشک تعیین و تنظیم گردد.

به علایم روی سرنگ خود توجه نمایید و از سر سرنگ با واحد مناسب به عنوان مثال U-04 استفاده نمایید. استفاده از سرنگ نا مناسب می تواند منجر به اشتباه در تعیین دوز دارو و بروز مشکلات جدی مانند کاهش شدید قند خون گردد.

انسولین معمولا به صورت زیر جلدی در ناحیه شکمی، سرینی، ران ها و سر شانه ها تجویز می گردد. میزان جذب انسولین گلارژین در نواحی مختلف تزریق دارو تفاوتی ندارد و مانند انواع دیگر انسولین به منظور جلوگیری از لیپودیستروفی (نازک شدن پوست) در ناحیه تزریق، محل تزریق باید به صورت چرخشی عوض گردد.

میانگین دوز نگهدارنده روزانه انسولین در دیابت نوع یک بین نیم تا یک واحد به ازای هر کیلوگرم می باشد.

در موارد مقاومت به انسولین، نیاز روزانه به انسولین ممکن است به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یابد. در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو این نیاز، کمتر و در حدود 0/3 تا 0/6 واحد به ازای هرکیلوگرم روزانه می باشد. در صورت تغییر درفعالیت بدنی، رژیم غذایی، وزن بیمار، شیوه زندگی و یا دیگر شرایط و بسته به نوع تغییرات ممکن است کاهش یا افزایش قند خون رخ دهد، در چنین شرایطی تنظیم دوز انسولین الزامی است.

هرگونه تغییر در نوع و دوز انسولین باید با احتیاط و فقط تحت نظر پزشک انجام گیرد.

تغییرات دوز انسولین گلارژین

دوز اولیه انسولین گلارژین باید برای هر بیمار به صورت جداگانه و با توجه به میزان قند خون مورد نظر برای هر بیمار تعیین گردد.

در صورت تغییر رژیم درمانی از یکی از انواع انسولین متوسط الاثر یا طولانی اثر به انسولین گلارژین، میزان و زمان مصرف انسولین کوتاه اثر، انسولین آنالوگ سریع الاثر و دوز دارو های ضد دیابت خوراکی در صورت مصرف با انسولین گلارژین در رژیم درمانی باید تنظیم گردد.

در هنگام تغییر رژیم درمانی و در هفته های اول بعد از آن، ارزیابی دقیق شرایط متابولیک بیمار تحت نظر پزشک توصیعه می گردد.

 

راه های ارتباطی با ویتان

4.6/5 - (15 امتیاز)