انسولین قلمی گلارژین ®Glaine

انسولین گلارژین تزریقی (با منشأ DNA نوترکیب) یک آنالوگ انسولین انسانی نوترکیب تولید شده با تکنولوژی DNA نوترکیب است. از انسولین قلمی گلارژین ®Glaine برای استفاده روزانه زیرجلدی در درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 ملیتوس جهت کنترل هایپرگلایسمی، استفاده می شود.

 

ـ ماده موثره انسولین گلارژین USP است. هر میلی لیتر حاوی 100 واحد انسولین گلارژین USP است.
ـ سایر اجزای جانبی عبارتند از: متا کرزول USP، روی و آب قابل تزریق
ـ هر جعبه حاوی 5 عدد قلم از پیش پر شده و آماده تزریق حاوی 3 میلی لیتر محلول  و برگه راهنمای دارو است.

انسولین گلارژین

گلاین چیست و چه کاربردی دارد؟

انسولین گلارژین تزریقی (با منشأ DNA نوترکیب) یک آنالوگ انسولین انسانی نوترکیب تولید شده با تکنولوژی DNA نوترکیب است. از انسولین قلمی گلارژین ®Glaine برای استفاده روزانه زیرجلدی در درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 ملیتوس جهت کنترل هایپرگلایسمی، استفاده می شود.

 

ترکیبات و محتوای بسته بندی:

ماده موثره انسولین گلارژین USP است. هر میلی لیتر حاوی 100 واحد انسولین گلارژین USP است.

سایر اجزای جانبی گلاین عبارتند از: متا کرزول USP، روی و آب قابل تزریق.

هر جعبه حاوی 5 عدد قلم از پیش پر شده و آماده تزریق حاوی 3 میلی لیتر محلول  و برگه راهنمای دارو است.

 

موارد منع مصرف ®insulin-glargine-glaine:

 • وجود حساسیت نسبت به انسولین گلارژین یا هر یک از اجزای تشکیل دهنده فرمولاسیون و مواد دیگر اعم از دارویی و غذایی
 • ابتلا به بیماری های کبدی و کلیوی

 

هشدارها و احتیاط ها:

انسولین گلارژین در کودکان 6 سال و بالای آن تجویز می گردد . در خصوص ایمنی و اثر بخشی دارو در کودکان کمتر از 6 سال مطالعه ای صورت نگرفته است.

در مقایسه با دیگر گروه های سنی، احتمال بروز مشکلات قلبی عروقی در بیماران 65 سال و بالای آن که تحت درمان با انسولین گلارژین و انسولین ان پی اچ هستند، افزایش می یابد. با توجه به اینکه تشخیص هایپوگلیسمی (کاهش قند خون) در سالمندان دشوارتر از دیگر گروه های سنی است، به منظور کاهش احتمال بروز این عارضه، تجویز دوز اولیه، افزایش دوز و تجویز دوز نگهدارنده با احتیاط صورت پذیرد.

انسولین گلارژین را هیچ گاه با سایر انسولین ها مخلوط نکنید. همچنین با هیچ محلولی رقیق ننمایید. مخلوط یا رقیق نمودن فرآورده ممکن است موجب تغییر رنگ محلول و کدر شدن آن گردد و نیز روی نحوه عملکرد دارو ( زمان شروع اثر و زمان حداکثر اثر) تاثیر بگذارد.

 

تداخلات دارویی:

بعضی از داروها بر متابولیسم گلوکز تاثیر می گذارند. در صورت مصرف همزمان این داروها با انسولین، ممکن است نیاز به تنظیم دوز انسولین و یا دیگر داروها باشد.

 • داروهایی که احتمال هایپوگلایسمی را افزایش می دهند عبارتند از: ضد دیابت های خوراکی، مهارکننده های ACE ، پنتوکسی فیلین ، پرهگزیلین، دیزوپیرامید، فیبرات ها ، فلوکستین، مهارکننده های MAO و ، دکسترو پروپوکسی فن، سالیسیلاتها ، آنتی بیوتیک های سولفونامید.
 • داروهایی که احتمال هایپوگلایسمی را کاهش می دهند عبارتند از: کورتیکواستروئیدها دانازول، دیازوکساید، دیورتیک ها ، گلوکاگون، ایزونیازید، ، داروهای جلوگیری از بارداری مشتقات فنوتیازین، سوماتروپین، داروهای سمپاتومیمتیک مانند اپی نفرین (آدرنالین)، سالبوتامول، تربوتالین، ، هورمون های تیروئیدی، مهار کننده های پروتئاز و داروهای آنتی سایکوتیک آتیپیک (مانند اولانزاپین و کلوزاپین)

داروهایی مانند نمکهای لیتیم،کلونیدین، بتا بلاکرها یا مصرف الکل می تواند موجب افزایش یا کاهش اثرات انسولین در کاهش قند خون گردد.پنتامیدین ممکن است موجب کاهش قند خون ودر بعضی از مواقع، متعاقب آن موجب افزایش قند خون گردد.

به علاوه، داروهای سمپاتولیتیک مانند بتا آدرنرژیک بلاکرها، کلونیدین، گوانتیدین و رزرپین می توانند موجب پوشانده شدن علایم کاهش قند خون گردند و تشخیص این عارضه را دشوار سازند.

در صورت استفاده از سایر داروها حتما پزشک خود را مطلع سازید.

 

مصرف در بارداری و شیردهی:

تا امروز مطالعاتی روی انسان انجام نشده است. آموزش به زنان مبتلا به دیابت یا زنان با سابقه دیابت بارداری در خصوص اهمیت کنترل قند خون پیش از بارداری و در دوران بارداری، الزامی است. اغلب نیاز به انسولین در سه ماهه اول بارداری کاهش، در طول سه ماهه دوم و سوم افزایش و پس از زایمان به سرعت کاهش می یابد. کنترل دقیق  قند خون در این بیماران الزامی است

دسته بندی بارداری: C

با توجه به اینکه ترشح این دارو در شیر مشخص نگردیده است، مشورت با پزشک و در صورت لزوم تنظیم دوز دارو و برنامه غذایی در دوران شیردهی توصیه می گردد.

 

دوز و نحوه مصرف:

دوز دارو طبق تجویز پزشک و با در نظر گرفتن نیازهای متابولیک بیمار، عادات غذایی و دیگر متغیرهای سبک زندگی فرد تعیین می گردد. اما مقدار مصرف معمول دارو به شرح زیر است:

انسولین گلارژین به صورت تزریق زیر جلدی یک بار در روز و در یک زمان مشخص تجویز می گردد. این انسولین وریدی تزریق نمیشود.

­­میزان قند خون مورد نظر برای هر بیمار، دوز و تعیین زمان مصرف انسولین گلارژین باید برای هر فرد توسط پزشک تعیین و تنظیم گردد.

انسولین معمولا به صورت زیر جلدی در ناحیه شکمی، سرینی، ران ها و سر شانه ها تجویز می گردد.

میزان جذب انسولین گلارژین در نواحی مختلف تزریق دارو تفاوتی ندارد و مانند انواع دیگر انسولین به منظور جلوگیری از لیپو دیستروفی ( نازک شدن پوست) در ناحیه تزریق، محل تزریق باید به صورت چرخشی عوض گردد.

میانگین دوز نگهدارنده روزانه انسولین در دیابت نوع یک بین نیم تا یک واحد به ازای هر کیلوگرم می باشد. در موارد مقاومت به انسولین، نیازروزانه به انسولین ممکن  است به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یابد. در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو این نیاز، کمتر و در حدود 3/0 تا 6/0 واحد به ازای هر کیلوگرم روزانه می باشد.

درصورت تغییر در فعالیت بدنی ، رژیم غذایی ،وزن بیمار ، شیوه زندگی و یا دیگر شرایط و بسته به نوع تغییرات ممکن است کاهش یا افزایش قند خون رخ دهد، در چنین شرایطی تنظیم دوز انسولین الزامی است.

در صورت تغییر رژیم درمانی از یکی از انواع انسولین متوسط الاثر یا طولانی اثر به انسولین گلارژین، میزان و زمان مصرف انسولین کوتاه اثر ، انسولین آنالوگ سریع الاثر و دوز داروهای ضد دیابت خوراکی در صورت مصرف با انسولین گلارژین در رژیم درمانی باید تنظیم  گردد.

در صورتیکه مصرف یک دوز از دارو را فراموش کرده اید یا دوز کافی از انسولین گلارژین را دریافت نکرده اید، ممکن است میزان قند خون شما به میزان زیادی افزایش یابد. سطح قند خونتان را به طور منظم کنترل نمایید. در صورت فراموش کردن یک دوز از دارو، دوز بعدی را دو برابر نکنید.

 

عوارض جانبی احتمالی:

 • هایپوگلیسمی: هایپوگلیسمیا یکی از شایع ترین عوارض مصرف انسولین می باشد. بروز هایپوگلیسمی (کاهش قند خون) در رژیم هایی که شامل انسولین گلارژین هستند به طور مشخصی درمقایسه با رژیم های حاوی NPH کاهش می یابد.
 • نکته:با توجه به طولانی اثر بودن این فرآورده، بهبود علائم هایپوگلیسمی ممکن است به طول انجامد.
 • آلرژی سیستمیک: واکنش های حساسیتی سیستمیک به انسولین شیوع کمتری دارند، اما بسیار جدی می باشد. که می تواند شامل راش های پوستی در سراسر بدن، کاهش فشار خون، افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، تعریق باشد. موارد شدید آلرژی های سیستمیک می توانند تهدید کننده حیات باشند. در صورت عدم بهبود این عوارض و یا ایجاد مشکل برای بیمار ، انجام مراقبت های پزشکی الزامی است.
 • درد و آلرژی موضعی در ناحیه تزریق: عارضه درد معمولا خفیف بوده و عموما در صورت بروز آن نیاز به قطع درمان نیست. در بعضی از موارد، در ناحیه تزریق انسولین، خارش، قرمزی و تورم ایجاد می گردد. این عوارض معمولا طی چند روز تا چند هفته از بین می روند.
 • ادم: عارضه ادم با علائمی مانند تورم صورت، دست ها، قسمت های تحتانی پاها و افزایش سریع وزن همراه است.
 • واکنش های پوستی در محل تزریق دارو: مانند دیگر انواع انسولین، انسولین گلارژین می تواند موجب بروز عارضه لیپو دیستروفی ( نازک شدن پوست) یا لیپو هایپرتروفی( افزایش ضخامت پوست)در ناحیه تزریق و تاخیر در جذب دارو گردد. این عوارض معمولا طی چند روز تا چند هفته از بین می روند. جهت کاهش این عوارض، محل تزریق باید به صورت چرخشی عوض گردد.
 • مقاومت بدن در برابر انسولین: در صورتی که نیاز به انسولین به بالاتر از 200 واحد روزانه افزایش یابد، احتمال بروز مقاومت به انسولین بالا می رود.
 • تولید آنتی بادی: تجویز انسولین می تواند موجب شکل گیری آنتی بادی علیه انسولین گردد. در موارد نادر، در صورت بروز این عارضه به منظور کاهش احتمال افزایش یا کاهش قند خون، تنظیم دوز دارو توصیه می گردد.
 • تغییرات محسوس در میزان قند خون می تواند منجر به بروز عوارضی مانند اختلال موقت بینایی در اثر تغییر موقت در شاخص انکساری عدسی چشم باشد. تشدید درمان انسولینی همراه با بهبود ناگهانی کنترل قند خون ممکن است با وخیمتر شدن موقت رتینوپاتی دیابتی همراه باشد.

 

شرایط نگهداری:

 • پیش از شروع استفاده، دارو را در دمای یخچال، بین 2 تا 8 درجه سانتی گراد، نگهداری کنید.
 • در صورت یخ زدگی، دارو را دور بریزید.
 • پن انسولین را در جعبه نگه داری کنید تا از نور محافظت شود.
 • در صورتی که دسترسی به یخچال مقدور نباشد، فرآورده باز شده را می توان تا 28 روز، دور از نور و حرارت مستقیم و تا دمای 25 درجه سانتی گراد نگهداری کرد.
 • دارو را 28 روز پس از باز شدن دور بریزید.
 • دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.
 • دارو بعد از تاریخ انقضاء استفاده نشود. تاریخ انقضاء آخرین روز ماه ذکر شده میباشد.

 

 

راه های ارتباطی با ویتان

4.6/5 - (16 امتیاز)